Apprendre les langues arabe et française
Vous souhaitez réagir à ce message ? Créez un compte en quelques clics ou connectez-vous pour continuer.
Le deal à ne pas rater :
Manga Spy x Family Tome 13 édition Collector : où le précommander ?
14.50 €
Voir le deal

Albanie : conversation (actualités)

2 participants

Page 6 sur 6 Précédent  1, 2, 3, 4, 5, 6

Aller en bas

Albanie : conversation (actualités) - Page 6 Empty Re: Albanie : conversation (actualités)

Message par Ina_miley Ven 9 Oct - 20:11

Salam

Il en manque seulement  une petite partie de l'un des interviews.

Zakonisht ky avion transporton turistë gjermanë në drejtim të ishujve. Këtë herë pasagjeret janë shqiptarë që kthehen në Tiranë, kryeqyteti i vendit të tyre të origjinës.  Cdo javë me qindra persona  të cilëve iu refuzua kërkesa për azil nga autoritet gjermane, janë rikthyer në Ballkan nga autoritetet gjermane që përballen me një fluks të të ardhurve që nga fillimi i vitit, me së shumti refugjatë nga Siria apo Iraku.Ne shkuam në Tiranë me ardhjen e një fluturim çarter nga Gjermania. Gjermania përfaqëson një ëndërr për këta shqiptarë, shumica e të cilëve të vendosura në Itali apo Greqi, ku kriza  i ka privuar ata nga punësimi. Në mesin e dëbuarve të këtij mëngjesi, Ahmeti 50 vjec, i cili humbi të gjitha iluzionet e  tij. "U largova Greqia për të ardhur në Gjermani për shkak të krizës, gjermanët do të duhet  të më dërgojnë përsëri në Greqi. Nuk është normale mënyra me të cilën menaxhuan situatën. Kjo është kundër vullnetit tim, më vunë në atë avion për të dëbuar, "thotë ai.Që nga viti i kaluar, vendet e Ballkanit janë konsideruar të sigurt nga Gjermania dhe kohët e fundit, Kosova, Mali i Zi dhe Shqipëria janë shtuar në këtë listë. Kërkesat e tyre për azil shqyrtohet rast më rast, por motivi i  pasigurisë nuk është më i pranueshem.


Kjo  familje me origjinë shqiptare, ajo, arratiset  nga varfëria. Për trembëdhjetë vjet, Klodiani punuar në një fabrikë lëkure në Itali. Kur ajo u  mbyll, ai u kthye në Shqipëri. Por, pasi ajo ka dështuar  të sigurojë një jetë dinjitoze, burrë dhe grua shkuan në Gjermani duke e ditur se  kërkesa  e tyre për azil do të refuzohej meqë ata emigronin për arsye ekonomike. Ata frikësohen se do të  dëbohen së shpejti.
"Kur vajza jonë  lindi,  vendosa të largohem përsëri nga Shqipëria, për të gjetur një zgjidhje diku tjetër. Nuk mund të bëhet një jetë në Shqipëri, unë nuk e di se çfarë do të bëjmë në qoftë se ata na dërgojnë përsëri  atje, është shumë e vështirë, është shumë ftohtë në dimër.  E ardhmja jonë nuk  është e mirë në Shqipëri, pa punë ne nuk mund të bejmë asgjë, nuk mund të avancojme, nuk mund të jetojmë. Nëse ne nuk mund të qëndrojmë atje, do të provojmë fatin tonë në një vend tjetër, unë kam për të rritur fëmijët e mi.´´

Situata ekonomike në Shqipëri avancon, por zhvillimi i saj kërkon shumë kohë. Ky vend është një nga vendet më të varfra në Evropë.Ky është rasti i Perparim i cili dëshiron të na marrë në fshatin e tij në malet e Shishtavecit. Emigroi  në Gjermani për arsye ekonomike dhe pa  leje  pune, rrezikoi rikthimin. Ai bëri përpjekjet e tij, por humbi.
Nëse ai shkon përsëri, ai do të jetë i ekspozuar ndaj legjislacioneve edhe më të ashpra: Qeveria gjermane ka vendosur që tani e tutje pas  mbërritjes së tyre në Gjermani, azilkërkuesit nga Ballkani duhet të qëndrojnë në ndërtesat e dedikuara, nuk kanë të drejtë  pune,  apo  të marrin pjesë në kurse  të gjuhës, nuk do të marrin para dhe do të dëbohen së shpejti.
"Ne shpresojmë që të gjejnë një tjetër mënyrë për t'u kthyer në Gjermani, kjo është për të mirën e familjes time dhe fëmijëve të  mi´´, -ka  thënë Perparimi.  ´´Kur  mendoj për të ardhmen, sa më shpejt të më jepet  një mundësi e  dytë për të shkuar në Gjermani , do ta  shfrytëzojë menjëherë "-tha ai.

Fshati i Perparimit, Shishtaveci, ka rreth 300 familje. Rreth pesëdhjetë njerëz janë ende në Gjermani. Ligji i ri për azilin ne  Gjermani do të hyjë në fuqi për disa ditë  dhe në vend të dy fluturime në javë  drejt Shqipërisë, dëbimet nga ajri mund të bëhen pothuajse të përditshme. Perparim duhet të  shohë përsëri disa nga fqinjët e tij  të kthehen së shpejti.


Në Tiranë, takuam Ministrin e Brendshëm të Shqipërisë. Saimir Tahiri përshëndeti vendimin e Gjermanisë për të përshpejtuar refuzimin e kërkesave për azil nga shtetasit e vendeve të sigurta. Procedura duhet të marrë jo më shumë se një ose dy javë në vend të disa muajëve. Sipas tij, ajo është gjithashtu e nevojshme që autoritetet gjermane janë më pak bujare.

"Ne kemi kërkuar që Shqipëria të jetë në këtë listë e vendeve të sigurta, nuk ka absolutisht asnjë arsye për të kërkuar azil politik në vendet e BE, kur ju jeni një qytetar shqiptar´´,- thotë Saimir Tahiri. Duket se  është më fitimprurëse të jesh  në Gjermani në listën e pritjes, si azilkërkues dhe jo duke punuar këtu,-  vë në dukje ai. Në praktikë, këto janë kërkesa për azil  janë për arsye ekonomike; e cila është e paligjshme. "

Ina_miley

Messages : 536
Points : 698
Date d'inscription : 13/06/2012

Revenir en haut Aller en bas

Page 6 sur 6 Précédent  1, 2, 3, 4, 5, 6

Revenir en haut

- Sujets similaires

 
Permission de ce forum:
Vous ne pouvez pas répondre aux sujets dans ce forum